Stand-up comedy je forma živého, komediálneho vystúpenia komika pred publikom. Jej základom je verbálny prejav a pozostáva z vtipného monológu, príhod zo života, či pásma krátkych vtipov. Téma standupu je neobmedzená a častokrát slúži ako spoločenská alebo politická satira. V skratke by sa dalo povedať, že je na javisku komik s mikrofónom, ktorého úlohou je svojimi rečami zabaviť publikum. Ide o samostatný umelecký žáner, ktorý nemá žiadny špecifický priestor, v ktorom by sa uskutočňoval. Vystúpenia na Slovensku obvykle prebiehajú v baroch a kaviarniach. Vo svete ju však môžeme nájsť aj v divadlách.
Všetko sa začalo koncom osemnásteho storočia vo Veľkej Británii, kde prví stand-up komici vystupovali v takzvaných music halls. Išlo o kabaretné kluby, ktoré boli spojením divadla a baru. Tí hovorili svoje vtipné monológy pred zatiahnutou oponou, ktorá sa neskôr stáva spolu s mikrofónom základným symbolom stand-up comedy. Neskôr sa stand-up stáva napríklad súčasťou vystúpení folkových hudobníkov, ktorý vtipnými monológmi dopĺňajú svoje humorné piesne. Veľkú úlohu vo svete stand-up comedy zohrali aj Američania. Ich prvý stand-up komici začiatkom devätnásteho storočia v multikulturálnej spoločnosti pracovali najmä s národnostnými stereotypmi.
U nás by sme začiatky stand-upu mali hľadať najmä vo veľkom spektre ľudových rozprávačov, ktorý na slovensku začali pôsobiť po Druhej svetovej vojne. Ich najväčší boom začal v sedemdesiatych rokoch a na scénu sa dostali humoristi ako Strýco Marcin, Ander z Košíc a Hermína Bobková. Ich vystúpenia a humor úzko súviseli zo slovenským ľudom a životom pracujúcej triedy. Každý rozprával vo svojom nárečí a robil si srandu zo života svojich krajanov zo Záhoria či východného Slovenska.
Ak hľadáme prvý slovenský stand-up, ktorý sa pod názvom stand-up aj prezentoval, zistíme, že je oveľa mladší. Doniesol ho k nám herec Tomáš Soták. Podľa jeho slov priniesť stand-up na Slovensko bola a ešte stále je oveľa ťažšia úloha ako očakával. Na cestu osvety slovenského národa s témou čo je to vlastne stand-up sa vydal spoločne s jeho dobrým priateľom Kamilom Kollárikom. Tak vznikol v roku 2007 formát „SK-Up“ teda prvá oficiálna stand-up comedy na slovensku.
Momentálne najznámejšou je Stand-up comedy show Jána Gorduliča Silné reči, ktorá sa koná pravidelne dvakrát za mesiac v bratislavskom NuSpirit Clube. Postupom času sa však vyvíjajú aj ďalšie stand-upové scény, ako napríklad PANČLAJN pod vedením Sama Trnku v KC Dunaj.